דירה גדולה? זו רק אשליה!

במצב המציאות הנוכחי היצע הדירות שאפשר למצוא בשוק הדיור הן להשכרה והן לקנייה, בעיקר מורכב מדירות קטנות. הדירות הללו, בעלות אותו שטח רבוע קטן יחסית מציגות בפני זוגות ומשפחות אתגר מעניין כיצד ניתן להתקיים בחלל משותף זה שלכל אחד יש את הפינה האישית שלו למרות החלל הקטן, התחושה אינה צפופה ומחניקה מדי.

אופציה אחת היא לשבור קירות ולעשות תכנון מחדש. אופציה אחרת, הזולה יותר, היא לשחק עם תחושת המרחב והאוורור שלו באמצעות אשליות של צבע ואלמנטים שונים על הקיר כגון פסים, שבלונות ואפילו, מראות. במאמר זה נסקור את כל האלמנטים הללו והשפעתם על תחושת המרחב בחלל נתון.

השפעת הצבעים על תפיסת המרחב

צבעים לא רק גורמים לנו לרגשות מסויימים כלפיהם ומכניסים אווירה לחלל, אלא הם גם משפיעים על תפיסת המרחב שלנו בחדר מסויים. למה הכוונה? לרוב, שימוש בצבעים בהירים כמו בסגנון העיצוב הקלאסי בשילוב עם ריהוט מתאים יוצרים חדר מלא אור ואוויר למתבוננים בו. לעומת זאת, שימוש בצבעים כהים וחמים מגווני החום, הסגול והאדום יגרמו לחדר להראות קטן יותר ואינטימי. עד כאן הדברים הם די ברורים מאליהם.. אך מה לגבי קירות קצה? קירות הקצה בחדר אחראים על תפיסת החלל כארוך או קצר יותר. צבעו את קיר הקצה בצבע חם על תחומי הצהוב, ותקבלו תחושה שהחדר נעשה לפתע קצר. השתמשו בקיר הקצה עם צבע בהיר מאוד ותקבלו כאמור, חדר שקצהו נראה רחוק הרבה יותר.

אך צבעים הם רק אלמנט בסיס כדי לגרום לחדרים להראות גדולים או קטנים יותר מכפי שהם באמת. כך למשל, אם תוסיפו מראות בחדר שהצבעים השולטים בו הם ניטרליים, החדר גם יזכה ליותר אור וגם בשל ההשתקפות שיוצרת המראה, החדר יראה גדול יותר. אם תשתמשו בריהוט שעומד על בסיס גבוה וצר יותר, תוכלו לסייע לחדר להתפס כיותר מרווח ומאווררר. ולהפך- צבעים כהים בקירות הפנים, בשילוב עם ריהוט כבד ותאורה עמומה יכולים לגרום לחדר להראות קטן יותר מכפי שהוא באמת.

חדר שינה בגוונים כהים יותר ועם חלוקת חלל פנימית יוצרים חדר שנראה קטן ומהוקצע (צילום: אתר טמבור)
חדר שינה בגוונים כהים יותר ועם חלוקת חלל פנימית יוצרים חדר שנראה קטן ומהוקצע (צילום: אתר טמבור)

אלמנטים מיוחדים על הקירות

אך לא רק קירות שלמים שצבועים בצבע מסויים יכולים להשפיע על התפיסה המרחבית. לעיתים מספיקים אלמנטים סמליים כמו שבלונות על הקירות או פסים לאורך או לרוחב כדי לגרום לאשלייה הזו. איך זה עובד? אלמנטים על הקירות מושכים את העין לעקוב אחריהם ותופסים אותה עם המבט הראשוני שמעיפים בקירות חדר מסויים. כתוצאה העין תופסת את המרחב הנתון וגודלו עפ"י האלמנטים העיקריים אחריהם היא עקבה מלכתחילה. כך למשל אם תשתמשו בפסים רוחביים על הקירות, החדר יראה רחב יותר. אם תשמשו בפסים לאורך דווקא, החדר יראה גבוה יותר.

שימוש בפסי רוחב בסלון של צעירים (צילום: אתר טמבור)
שימוש בפסי רוחב בסלון של צעירים (צילום: אתר טמבור)

אבל לא רק פסים עושים את האפקט הזה, גם שבלונות או ציורים על הקיר. אם תשתמשו למשל באותו הדפס על הקיר מאות פעמים, העין שתראה זאת תעקוב אחרי כל הצורות, תקשר אותן יחדיו ותביא אתכם להאמין שאתם בסלון או חדר ילדים גדול במיוחד. אם תעשו הפוך ותשמשו במעט צורות ובגודל גדול מכל אחת מהן, התחושה שתתקבל היא של צפיפות וכתוצאה, תפיסה של המרחב שבו עומדים כקטן יותר.

ולבסוף, חשוב שתדעו כי אם יש לכם דירה קטנה, אין צורך לשבור חסכון כדי לגרום לה להרגיש ולהראות רחבה ומרווחת יותר. שימוש נכון בצבעים, ריהוט ואקססוריז יכולים לסייע לכם להשיג את מטרה זו ואפילו בהשקעה שתשתלם לכם גם לטווח הרחוק.

המאמר נכתב בשיתוף עם חברת טמבור. לרעיונות נוספים לעיצוב הבית באופן משתלם

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>